Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

10 tipů na bezpečné pracoviště. Nezvyšujte rizika a pracujte bez hrozby pracovního úrazu

5. 4. 2016
Zpět

Bezpečnost a hygiena na pracovišti jsou komplexní a dlouhodobé úkoly, které si velmi často vyžadují minimálně specializované pracovníky, kteří pravidelně vyhodnocují pokroky a průběh řízení a eliminace rizik na pracovišti. Vrcholový management firmy v čele se samotným vedením a vedoucí pracovníci na všech úrovních řízení mají ze zákona mnoho povinností, co se týče bezpečnosti práce jak vůči svým zaměstnancům, tak i vůči bezprostřednímu okolí pracoviště.

Na tyto povinnosti dohlíží často několik různých osob, od vedoucích jednotlivých úseků, přes specializované osoby a řídící pracovníky nadřazených sekcí, až po vedoucí představitele celé společnosti, kteří zjištěné skutečnosti související s riziky BOZP komunikují s dozorovými orgány státu. Málokdy se ale zdůrazňuje kolektivní odpovědnost řadových zaměstnanců či lépe řečeno jejich angažovanost ve vyhledávání a eliminaci rizik, a proto jsme se rozhodli přinést vám deset jednoduchých zásad, jakým způsobem zajistit elementární bezpečnost na pracovišti a pomoci tak všem složkám vaší společnosti v plnění úkolů souvisejících s bezpečností práce.

1. Uklizené prostředí

Pravidelný úklid pracoviště je důležitý po celou dobu provádění prací, přesto může jeho význam vrůstat při některých situacích, jako např. zavádění nových pracovních postupů a technologií, kdy je prostředí přizpůsobováno nové situaci a je plné různého nářadí a vybavení. V takovém prostředí hrozí zranění pořezáním či tupé nárazy, proto je vhodné nepotřebné vybavení a materiál uklízet vždy na vyhrazené a bezpečné místo. Dbejte na uklizené prostředí zejména u nouzových východů, schodišť či obecně v prostorově těsnějších místech.

2. Pozor na pády předmětů z polic a regálů

Mnohé studie naznačují, že zábrany na regálech, bezpečnostní lišty nebo sítě výrazně snižují riziko zranění zaměstnanců či poškození majetku padajícím předmětem. Mezi další způsoby prevence nebezpečí těchto úrazů patří pořádací krabice ve skladech a správné rozdělení skladovaných položek dle hmotnosti, tedy umístění těžších položek umístění do spodních regálů.

3. Pozor na roznášení nebezpečných látek

Pracovní povrchy a podlahy, ať už jsou textilní, pevné či z plastických hmot je nutné pravidelně udržovat a čistit, abychom předešli kontaminaci pracovního prostředí špínou či nebezpečnými látkami. Pokud se na pracovišti nachází více pracovišť s různým stupněm nebezpečnosti používaných látek, je nutné pro každý takový úsek připravit speciální úklidové instrukce a nezřídka kdy i vlastní úklidové prostředky. Vyhněte se používání jednoho mopu či společných hadrů na různé úseky, obzvlášť tam, kde hrozí riziko kontaminace. Pracovníci, kteří přicházejí do styku s toxickými materiály, musí mít speciální a pravidelně dekontaminované oblečení, stejně jako dostatečné prostředky osobní hygieny při opuštění rizikového pracoviště.

4. Pozor na prach

Běžný prach, který se vyskytuje na pracovišti, představuje ve větším množství nejen riziko pro citlivé osoby, ale významně také zvyšuje nebezpečí výbuchu (už od koncentrace 0.8mm na více než 5% povrchu místnosti) obzvlášť v kombinaci s těkavými látkami. Při odstraňování prachu postupujte proto systematicky a snažte se maximální velikost povrchu ošetřit průmyslovými vysavači nebo vlhkými antistatickými prachovkami. Metody rozfoukání prachu v nedostupných místech používejte pouze výjimečně a po usazení všechen prach důkladně odstraňte.

5. Myslete na požární bezpečnost

Tento bod by si vyžádal samostatné téma, přesto je možné ve stručnosti doporučit několik jednoduchých zásad. Vždy používejte pouze tolik hořlavých materiálů, kolik nezbytně potřebujete a zbylý materiál ukládejte do příslušné skladovací prostory. Držte tyto látky dále od otevřených ohňů a vyhýbejte se kontaminaci oblečení těmito látkami, a pokud k ní přeci jenom dojde, ihned se převlékněte a oblečení dekontaminujte dle firemních předpisů. Veškeré hořlaviny držte alespoň metr a půl od požárních hlásičů, ať se vyhnete zbytečným poplachům a nikdy neblokujte nouzové východy ani jiné požárně důležité cesty, které můžete potřebovat pro rychlou evakuaci v případě vznícení těchto látek.

6. Pozor na pády, zakopnutí a uklouznutí

Tyto nešťastné náhody tvoří největší procento všech pracovních úrazů, a zároveň patří mezi rizika, kterým lze snadno zabránit. Jděte na to doslova od podlahy a zaměřte se na povrchy a zábradlí na všech přístupových cestách a chodbách na pracovišti. Na riziková místa doporučíme instalovat neklouzavé podlahové segmenty, popř. změnit podlahovou krytinu v místech, kde třeba zůstal nevhodný typ po předchozím nájemci či majiteli pracoviště. Celkovou bezpečnost pracoviště zvýšíte i instalací zrcadel na nepřehledných úsecích chodeb či speciálních povrchů tam, kde není možné provádět pravidelný úklid či údržbu. Je také důležité dbát při školení zaměstnanců na metodiku ohlašování znečištění prostředí např. oleji či jinými nebezpečnými látkami, a to takovým způsobem, aby bylo možné danou nehodu v co nejkratší době odstranit.

7. Správně skladujte používané materiály

Tento bod volně souvisí s bodem 2, nicméně i v případě, že máte k dispozici dobrý skladovací prostor, je nutné tento udržovat v pořádku a čistotě. Nikdy neskladujte u sebe větší množství výbušných, jedovatých nebo hořlavých látek a vždy myslete na bezpečnost svou i vašich kolegů. Častým neduhem skladovacích prostor bývá ukládání rozměrného vybavení (např. žebříků) u elektrických skříní nebo stupaček, což zvyšuje riziko závažných následků v případě nedostatečné dostupnosti jističů a podobných situací. Každý sklad by měl být pohodlně a bezpečně průchodný a v případě, že se na daném místě skladují i hmotnější položky, i průjezdný pro speciální techniku.

8. I zaměstnanec uklízí

Ve většině případů stačí 10 minut na úklid jednoho pracovního místa, které může ušetřit až hodiny práce úklidovému personálu. Jako vedoucí pracovník či vedoucí úseku kontrolujte, že mají zaměstnanci čisté a uklizené pracovní plochy a že jim v práci nepřekáží zbytečné předměty. Buďte důslední a nebojte se zaměstnance upozorňovat, protože hygiena práce je i jejich zákonnou odpovědností. Pro úsporu času i nákladů na úklid je vhodné připravit metodiku lehkého úklidu, o který se postarají zaměstnanci a náročnějších úklidových prací, které svěříte specializovanému personálu.

9. Používejte a kontrolujte osobní ochranné pracovní prostředky

Každý osobní ochranný pracovní prostředek je dodáván s návodem k použití a existuje u něj povinnost pravidelné revize, minimálně jednou za rok. Při školení BOZP pro vaše zaměstnance vždy zdůrazňujte nutnost používání OOPP (pracovní obuvi s celou špičkou, rukavic a ochranných brýlí apod.). Běžné rozbité sklo ze sklenice či dveřní výplně je zodpovědné za valnou většinu řezných poranění a tak není radno situace s ním podceňovat. Samozřejmostí by pak měl být vzájemný dohled zaměstnanců na používání OOPP při rizikových činnostech, popř. upozornění zaměstnavatele na chybějící vybavení.

10. Vytvářejte podrobné vnitřní předpisy

Jakákoliv činnost, která probíhá na vašem pracovišti, by měla mít oporu v dokumentaci BOZP, nicméně ani toto opatření kolikrát nestačí, jelikož se do objemnějších šanonů s dokumentací řadoví zaměstnanci jen neradi pouštějí. Vytvářejte proto zjednodušené, ale informačně úplné směrnice a instrukce, které vyvěšujte na jednotlivých úsecích a každého zaměstnance s nimi důkladně seznamte. Do těchto směrnic můžete uvést i umístění některých důležitých prostředků k vykonávání práce a stanovit režim jejich používání. Uvidíte, že dobře zpracovaná vnitřní směrnice firmy vám ušetří nejen mnoho stále stejných dotazů od vašich kolegů, ale kolikrát i spoustu nepříjemností s možnými pracovními úrazy.

CRDR s.r.o.

10 tipů na bezpečné pracoviště. Nezvyšujte rizika a pracujte bez hrozby pracovního úrazu
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference