Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

BOZP v dopravě a logistice. Co musíte splňovat, na co si dát pozor a jak mít vše v pořádku?

2. 11. 2016
Zpět

Chystáte se podnikat v oblasti dopravy, přepravy nebo logistiky, a pátráte po informacích, které se týkají tohoto odvětví a BOZP? Nebo se jen chcete ujistit, zda vaše podnikatelská činnost v této oblasti splňuje všechny požadavky bezpečnosti práce? Ať jedno nebo druhé, v tomto článku se dozvíte vše podstatné, co z hlediska BOZP musíte v oboru dopravy, přepravy a logistiky dle legislativních požadavků splňovat.

Doprava a logistika představuje obrovská rizika

Asi víte, že doprava a logistika nepatří zrovna k těm méně rizikovým profesím, ale naopak se řadí mezi velmi rizikové co se BOZP týče. Jako dopravce máte mnoho důležitých závazků a povinností, která vám ukládá zákon. Dopravcům a logistickým firmám velmi důrazně doporučujeme, aby otázky týkající se bezpečnosti práce v žádném případě nepodceňovali, a to právě díky velmi vysoké pravděpodobnosti vzniku pracovního úrazu. Rizika na vás číhají doslova na každém rohu. Pojďme se na ně zběžně podívat.

Nejčastější rizika v oblasti dopravy a logistiky

Vzhledem k tomu, že v tomto odvětví se zaměstnanci nejvíce nacházejí buď přímo v dopravním prostředku (osobní auto, dodávka, kamion aj.) nebo ve skladech či logistických centrech, mezi nejčastější potenciální rizika pracovního úrazu nebo havárie patří zejména:

Rizik existuje samozřejmě mnohem více. Výše jsou uvedeny jen ty nejčastější a nejzávažnější. Ale jak těmto rizikům předcházet a jak mít z hlediska BOZP vše v pořádku?

Jaké máte povinnosti v BOZP jako dopravce?

Doprava, přeprava a logistika si díky své charakteristice a velmi vysoké míře potenciálních rizik vysloužila obzvlášť přísná bezpečnostní pravidla. Někdy jsou povinnosti natolik složité, že je mnohdy zaměstnavatelé nedokáží řešit vlastními silami. Mnohem efektivnější je totiž BOZP řešit formou outsourcingu a najmout si externího dodavatele těchto služeb.

Protože povinností týkající se BOZP v dopravě, přepravě a logistice je opravdu mnoho a velmi často se odvíjí od konkrétních specifikací daného provozu, mohou být u každé firmy naprosto individuální. Existují však základní povinnosti, které by měl splňovat každý dopravce nebo logistické centrum.

Jakých dopravců se povinnosti BOZP týkají?

Úplně všech bez rozdílu. Nezapomeňte, že BOZP se týká všech podnikatelských subjektů, tzn. fyzických i právnických osob, a to navíc bez rozdílu velikosti firmy nebo počtu zaměstnanců.

Nejčastěji se v oblasti dopravy, přepravy a logistiky jedná o nákladní silniční dopravce, hromadnou autobusovou dopravu, lodní, leteckou a železniční dopravu, logistické a skladovací služby, kurýrní a doručovací přepravce, odtahové a parkovací služby, osobní přepravce a taxi službu, spedice a mezinárodní dopravce apod.

BOZP v dopravě a logistice. Co musíte splňovat, na co si dát pozor a jak mít vše v pořádku?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference