Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Dlouhodobé sezení při práci zabíjí! Studie, rizika, řešení

8. 8. 2018
Zpět

Pracujete pravidelně a dlouhodobě v sedě? A víte, že vás to může dokonce i zabít? Ne, není to přehnané tvrzení. Americká společnost Medical Billing & Coding před lety provedla vědecký průzkum a přišla s velmi překvapivými informacemi. Podle MB&CC totiž dlouhodobé sezení při práci zabíjí. Přečtěte si výsledky tohoto průzkumu, ale také řešení, jak dlouhodobému sezení čelit.

Rizika dlouhodobého sezení

Pravda o sezení

Většina populace kdysi žila na nohou. Obdělávala pole, sklízela plodiny nebo lovila zvěř. S nástupem televize a počítačů se ale vše změnilo. Lidé začali sedět víc než kdy jindy v historii. V průměru člověk sedí 9,3 hodin denně, což je ještě více času než stráví ve spánku (7,7 hodin). Lidské tělo nebylo stvořeno k sezení, a tak si tento nešvar začíná ve 21. století vybírat svou daň. Možná se budete chtít teď postavit.

Pravidelné sezení zvyšuje riziko úmrtí o 40 %

Tento nadpis se vám bude zdát nesmyslný, ale bohužel vědci zjistili, že je to tak. U lidí, kteří sedí 12 hodin denně, je o 40 % větší pravděpodobnost, že zemřou do 15 let než ti, kteří sedí méně jak 3 hodiny denně, a to i když cvičí.

Průměrná fyzická aktivita člověka

Studie ukazují, že pomáhá jen zkrácení doby, při které sedíme. Je jasné, že sezení nás zabíjí. Ale jak?

Sezení zvyšuje obezitu

Obézní lidé sedí o 2,5 hodiny denně více než lidé hubení. 1 z 3 lidí je obézní.

Mezi lety 1980 a 2000:

Když sedíte, nevydáváte téměř žádnou energii.

% zvýšení energie oproti sezení

Stání - 10 %
Žvýkání - 15 %
Chůze - 150 %
Chůze po schodech - 220 %

Jak sezení ničí vaše tělo


Když sedíte

Po 2 hodinách:

Po 24 hodinách:

Lidé, kteří pravidelně a dlouhodobě sedí, jsou dvojnásobně náchylnější ke kardiovaskulárním onemocněním, než lidé se zaměstnáním, při kterém stojí.

Jak ve zdraví vstát ze židle

Pro mnoho z nás je sezení po dobu 8 hodin denně v naší práci nevyhnutelné. Závažný problém však představuje také sezení mimo práci. Přitom pouhých 30 minut cvičení denně stačí k tomu, abyste se cítili dobře a předešli mnoha závažným zdravotním problémům.

Přerušte sezení, kdykoli budete moci, a začněte dělat jednoduché cviky, jako je:

Při chůzi spalujete 3-5 krát více kalorií, než když sedíte. Využijte každou příležitost a projděte se po kanceláři nebo si krátce zacvičte.

Zvedněte se z gauče

Ti, kteří sedí 3 hodiny a více denně u televize, mají o 64 % vyšší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční onemocnění.

Z těch, kteří sedí před televizí 3 hodiny denně, ti, kteří cvičí, jsou stejně tlustí jako ti, kteří to neudělají.

Každá další hodina sledování televize = o 11 % vyšší riziko úmrtí.

Udělejte další krok

Doba sezení se zvyšuje, ať už je to u stolu nebo ve voze. Projděte se, projeďte se na kole a využijte schody místo výtahu. Snažte se pravidelně přerušovat čas sezení, kdykoliv to jen bude možné.

Seďte v úhlu 135 °, protože v takové poloze dochází k podstatně menší zátěži zad, než při sezení v předklonu nebo dokonce v rovině.

Závěrem

Lidské tělo prostě není postaveno na dlouhé sezení. Před sto lety, když jsme byli všichni ještě venku, na polích a v továrnách, obezita v podstatě neexistovala. Nyní je ale jiná doba, které je potřeba se přizpůsobit. Pomozte proto vašemu tělu jinými způsoby, zejména ergonomií sezení, pohybem a cvičením. Vaše právo je stát, tak se postavte!

Mohlo by vás zajímat:

Dlouhodobé sezení při práci zabíjí! Studie, rizika, řešení
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference