Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

BOZP v administrativě a kanceláři. Existují nějaká rizika? A co vaše povinnosti, ty znáte?

14. 7. 2016
Zpět

Na první pohled se může zdát, že v administrativě a kancelářských profesích neexistují žádná rizika pracovního úrazu, z čehož si leckdo může odvodit, že povinnosti týkající se BOZP zde automaticky zanikají. Jenže je to přesně naopak. Povinnosti má zaměstnavatel i zaměstnanec.

Ačkoliv práce v administrativě patří k méně rizikovým, i zde se můžete setkat s riziky, jejichž následky mohou být pro lidské zdraví neobyčejně nebezpečné. Jedná se o následky, které mohou dotyčnému v dlouhodobém časovém horizontu způsobit vážné komplikace pohybového ústrojí nebo ho dokonce upoutat na invalidní vozík. V tomto článku si proto řekneme něco o samotných rizicích pracovních úrazů v administrativě, o ergonomii ve vztahu k BOZP a také něco o povinnostech, které byste neměli podceňovat.

Administrativa a zvyšující se trend

Zhruba od roku 2000 se práce v administrativě stává čím dál tím větším trendem. Vzhledem k neustále větší celosvětové digitalizaci a používání moderních počítačových technologií stále přibývá pracovních míst v této sféře, přičemž v posledním desetiletí se o tyto profese zajímají konečně také odborníci na BOZP. Důvodem jsou neustále přibývající pracovní úrazy, které jsou úzce spjaté zejména s dlouhodobou prací na počítači. Jedná se především o pracovní úrazy z povolání, které jsou způsobené nedodržováním a zanedbáváním zásad ergonomie při práci na PC. Trend administrativních a kancelářských profesí se sice zvyšuje, ale mnoho zaměstnavatelů nedokáže poskytnou svým zaměstnancům kvalitní ergonomické pracoviště. Zaměstnanci na něj mají ale přitom právo.

Nejčastější rizika BOZP v administrativě

Pokud se budeme bavit o každodenních rizicích, není práce v kanceláři nijak významně riziková. Samozřejmě ale i tak může dojít k vážným pracovním úrazům a není radno bezpečnost práce v těchto profesích podceňovat.

Každodenní rizika

Mnohem závažnější rizika se ale vyskytují v dlouhodobém časovém horizontu, kde není nic výjimečného, že se osoba pracující na počítači stane obětí pracovního úrazu z povolání, což bývá v důsledku mnohem závažnější.

Rizika z dlouhodobého hlediska

Jak můžete vidět, rizik pracovního úrazu v kancelářských profesích není zrovna málo a navíc ta z dlouhodobého hlediska mohou způsobit velmi vážná a hlavně nenávratná poškození lidského zdraví. Proto by se každý, kdo má sedavé zaměstnání, měl zajímat o to, jak těmto rizikům předcházet.

Jak rizikům předcházet?

Zdravotním rizikům, které jsou spojené s prací v administrativní nebo jiné kancelářské profesi lze předcházet dodržováním dvou základních pravidel - školit zaměstnance a dbát na ergonomii při práci v sedě.

1. Školte zaměstnance v oblasti BOZP

Někteří tvrdí, že školení zaměstnanců v oblasti BOZP je ztráta času, že je zbytečné, nudné, otravné a bůhví co ještě. Může jim to tak připadat, ale opak je pravdou. Ví se přeci, že opakování je matka moudrosti, ne? Sami jednou uvidíte, jak se vám nebo někomu z vašeho okolí školení BOZP bude hodit až se stane nějaký vážný pracovní úraz. Ještě budete rádi vzpomínat, jak že to vlastně v tom školení bylo.

Školte proto své zaměstnance a pokud je to nebaví, zkuste změnu. Přejděte na jiné, lepší, zábavnější, rychlejší a celkově efektivnější online školení BOZP přes internet. Ušetříte tím spousty času, ale také své peníze - až 50% z celkových nákladů. Podívejte se, jak takové školení vypadá - demo ukázka školení v aplikaci BOZP-SYSTEM.

Přečtěte si ještě něco o školení BOZP

2. Dodržujte ergonomii při práci v sedě

Důsledné dodržování ergonomie při práci v sedě je druhým důležitým faktorem pro předcházení potenciálních zdravotních rizik. Je extrémně důležité, aby si člověk, který pravidelně a dlouhodobě sedí například u počítače, vypracoval správné ergonomické návyky, které mu mohou eliminovat rizika úrazu z povolání s trvalými následky. Samozřejmě to není jen o správné ergonomii práce, ale také o pohybu a pravidelném sportování. Je dokázáno, že to pomáhá nejen fyzicky, ale také psychicky.

Požární evakuační plán

Investujte do svého zdraví trochu peněz a kupte si kvalitní ergonomickou židli. Upravte dispozice své kanceláře a jejího vybavení a upravte si výšku a rozměry pracovního stolu tak, aby to odpovídalo ergonomickým zásadám. Dodržujte zásady správného sezení při práce u počítače. Pokud nevíte jak ergonomii při práci v sedě nastavit, přečtěte si naše články a rady s doprovodnou infografikou.

Články o ergonomii práce ve vztahu k BOZP

Základní povinnosti BOZP v administrativě

Pojďme se ještě podívat na základní povinnosti týkající se BOZP v administrativě a jiných kancelářských prací. Všichni zaměstnavatelé bez rozdílu činnosti mají minimální povinnost:

Další povinnosti podle legislativy

Zde ještě uvádíme nejdůležitější zákony, které se týkají povinností, které mají zaměstnavatelé v oblasti kancelářských a administrativních profesí vůči zaměstnancům.

CRDR s.r.o.

BOZP v administrativě a kanceláři. Existují nějaká rizika? A co vaše povinnosti, ty znáte?
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference