Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

5 důvodů, proč mluvit se svými zaměstnanci o BOZP

26. 5. 2017
Zpět

Bezpečnost práce je na pořadu dne u stále většího počtu podnikatelů a firem. Důvodem jsou nejen zákonné požadavky na BOZP, ale také neexistující způsob, jak zaručit 100% bezpečnost. Nicméně existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, abyste předešli nebo zabránili závažným haváriím a pracovním úrazům. Jednou z nejdůležitějších věcí je kvalitní a otevřená komunikace mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem na téma BOZP. Mluvte proto se svými zaměstnanci o bezpečnosti na pracovišti. Buďte otevření a naslouchejte jim. Proč je to tak důležité? Přečtěte si 5 důvodů, které vám to objasní.

Každoroční školení a prověřování zaměstnanců v oblasti BOZP je sice účinné, nicméně ne úplně dostačující. Mnozí ho totiž berou na lehkou váhu, a co si budeme nalhávat, nejraději by ho nedělali vůbec. Pokud k nim ale budete jako zaměstnavatelé důsledně promlouvat a budete je k BOZP motivovat, dosáhnete v kombinaci s e-learningem podstatně lepší výsledky a vaše úroveň bezpečnosti práce se zvýší o několik procent nahoru (v závislosti na důslednosti a komplexnosti strategii BOZP).

Tip: Jak motivovat zaměstnance k BOZP? Zkuste 10 našich nejlepších motivačních programů

„Proč byste měli důsledně promlouvat se svými zaměstnanci o bezpečnosti na pracovišti?“

1. Udržíte bezpečnost práce v povědomí
2. Uděláte je zodpovědnými
3. Budou se cítit důležitě
4. Stanou se součástí firemní kultury
5. Přinesou vám nové nápady

1. Udržíte bezpečnost práce v povědomí

Pokud budete se svými zaměstnanci pravidelně rozebírat a hodnotit otázky týkající se bezpečnosti práce, udržíte ji v jejich neustálém podvědomí. Uvědomí si, že BOZP má ve společnosti své nezastupitelné místo a že je to součást firemní filozofie a strategie.

Pravidelné rozpravy o BOZP dokonce snižují riziko výpadku z nařízených bezpečnostních postupů. Zjistíte například, zda nejsou zaměstnanci unaveni, co každý den dělají, jak to dělají, zda dodržují stanovená pravidla a postupy. Odhalíte také závažná potenciální rizika přímo na pracovišti.

2. Uděláte je zodpovědnými

Opakujte svým zaměstnancům, že jsou za bezpečnost práce zodpovědní všichni ve firmě. Oni, ale také zaměstnavetel a manažeři jako celek.

Bavíme-li se o BOZP, je třeba si uvědomit, že všichni jsou její součástí. Není možné si myslet, že všeho se ujímá pouze vedení společnosti. A právě to vám jako zaměstnavateli umožňuje otevřít otázky týkající se bezpečnosti práce, které je třeba si vzájemně a hromadně ujasnit. Díky tomu pak docílíte u zaměstnanců pocitu, který je vtáhne do zodpovědné firemní role pro udržení bezpečného pracoviště, jehož jsou všichni součástí.

3. Budou se cítit důležitě

Je dobře známo, že lidé přijmou za něco zodpovědnost mnohem lépe, když mají pocit, že jejich hlas při rozhodování ovlivnil výsledky. Fakticky se tak stávají součástí rozhodovacího procesu vedení firmy, což je staví do velmi důležité a zodpovědné role.

Zapojte tak své zaměstnance do hlasování o bezpečnosti práce. Bude to pro ně určitý druh ocenění a možnost profesního růstu.

4. Stanou se součástí firemní kultury

Pokud budete v rozhovorech se zaměstnanci důslední a dlouhodobě konzistentní, dříve či později se vám to vyplatí, protože BOZP se stane součástí vaší firemní kultury. A to je právě to, co by mělo být vaším cílem.

Jakmile dosáhnete ucelené kontroly nad bezpečností na pracovišti a docílíte toho, že pro vaše zaměstnance bude BOZP nepostradatelná a důležitá součást práce, získáte obrovskou výhodu, prozože i vaši zaměstnanci budou konečně součástí vaší firemní kultury.

5. Přinesou vám nové nápady

A nakonec, mluvíte-li pravidelně se svými zaměstnanci o bezpečnosti práce, je to prospěšné nejen pro vás jako majitele či ředitele firmy, pro vaše zaměstnance, ale také pro celou společnost včetně osob, které se mohou vyskytovat v blízkosti pracoviště, kde hrozí potenciální nebezpečí.

Otevřete-li hloubkové rozhovory s vašimi zaměstnanci o BOZP, otevřete tím také platformu pro nové a inovativní nápady. Vždyť právě zaměstnanci jsou ti, kteří každý den vidí bezpečnostní postupy v přímé přenosu na svém pracovišti. Oni jsou právě ti, kteří vám dají nejvíce poznatků a informací. A věřte, že mezi jimi se určitě najde mnoho těch, kteří by byli schopni vám přinést mnoho nových nápadů pro zlepšení úrovně bezpečnosti práce.

Jak sami vidíte, tak pravidelná a častá komunikace se zaměstnanci na téma BOZP může přinášet mnoho výhod. Jedná se totiž o jeden z nejúčinnějších způsobů prevence závažných havárií a pracovních úrazů. Udržíte tak své zaměstnance, ale i okolí, v bezpečí.

5 důvodů, proč mluvit se svými zaměstnanci o BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference