Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Rozdíl mezi pracovním nebezpečím a rizikem v souvislosti s BOZP

6. 9. 2019
Zpět

Slova „nebezpečí“ a „riziko“ se používají k popisu nebezpečných situací na pracovišti. I přesto, že si mnozí lidé myslí, že tato dvě slova znamenají totéž, ve skutečnosti mají odlišný význam. Pojďme se podívat na jejich skutečnou definici a použití. Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, abyste mohli bezpečně řídit všechna rizika na vašem pracovišti.

Co je nebezpečí na pracovišti?

Nebezpečí je všechno, co může lidem na pracovišti způsobit škodu, poškodit nebo nepříznivě působit na zdraví. V závislosti na místních podmínkách a charakteristice pracoviště může nebezpečí zahrnovat například:

Biologické nebezpečí

Mezi biologická rizika patří zvířata, viry, bakterie, hmyz a jiní paraziti. Mohou způsobit poškození zdraví, například v důsledku plísně, prachu, krve a dalších tělesných tekutin.

Chemické nebezpečí

Povaha chemického nebezpečí závisí na vlastnostech použitých chemikálií a na způsobu skladování. Zahrnuje jak zdravotní, tak fyzikální nebezpečí, jako je například podráždění kůže, karcinogenita, hořlavost a záření.

Ergonomické nebezpečí

Ergonomické nebezpečí je výsledkem fyzikálních faktorů, které mohou vést k poranění pohybového aparátu člověka. Mezi tato rizika patří nastavení pracovní stanice, špatné držení těla a ruční manipulace s břemeny.

Fyzické nebezpečí

Fyzické nebezpečí vzniká důsledkem faktorů pracovního prostředí. Nejčastěji se jedná o výškové práce, vibrace, záření a vysoké fyzické zatížení pracovníka.

Psychosociální nebezpečí

Psychosociální nebezpečí zahrnují faktory, které mohou mít nepříznivý dopad na duševní zdraví nebo pohodu jednotlivce. Patří sem například pracovní stres, šikana a násilí na pracovišti.

Mohlo by vás zajímat:

Bezpečnostní rizika

Bezpečnostní rizika jsou rizika, která vytvářejí nebezpečné pracovní podmínky. Například mokrá podlaha může způsobit uklouznutí, odkryté dráty zase nebezpečí zakopnutí.

Chcete-li vytvořit důkladné posouzení rizik, musíte přesně identifikovat všechna potenciální nebezpečí na pracovišti. Nejprve byste se měli projít po pracovišti a zamyslet se nad všemi činnostmi, procesy, ale také například látkami, které mohou mít za následek pracovní úraz nebo dokonce smrt pracovníka.

Typ nebezpečí závisí na povaze práce a typu pracovního prostředí. Jiná nebezpečí bude představovat práce v kanceláři, jiná práce ve stísněném prostoru nebo ve výškách. Neexistuje univerzální řešení pro všechny druhy nebezpečí, proto je důležité provést na daném pracovišti pečlivý průzkum a přijmout taková opatření, která před nimi zaměstnance ochrání. Zde jsou některé metody, které vám pomohou určit méně zřejmá nebezpečí:

Co je pracovní riziko?

Pracovní riziko představuje pravděpodobnost, že dojde ke zranění nebo vystavení nepříznivým účinkům na zdraví v důsledku nebezpečí.

Když zvažujete míru rizika, které hrozí vám nebo vašim zaměstnancům, musíte mít na paměti následující faktory, které ho mohou ovlivnit:

Jako zaměstnavatel nesete odpovědnost za určování a měření rizik, ale také za instalaci prvků, které mají vést k bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců.

Eliminace a snižování rizik

Od zaměstnavatele se neočekává, že úplně odstraní všechna rizika na pracovišti. To je nereálné. Nicméně musí udělat vše proto, aby rizika eliminoval a kontinuálně snižoval jejich výskyt. Měl by udělat vše, co je proveditelné, a to tak, aby lidé, kteří vstupují na pracoviště, byli chráněni před poškozením zdraví.

Jakmile zjistíte rizika na pracovišti, měli byste zvážit, zda je možné je zcela odstranit. Pokud to možné není, pak musíte zvážit, jak rizika řídit tak, aby nebyli zaměstnanci vystaveni zbytečným pracovním úrazům a poškození zdraví.

Mohlo by vás zajímat: Analýza a řízení rizik BOZP. Identifikace, hodnocení a management ve firmách a jiných organizacích

Chcete-li řídit rizika na pracovišti, můžete:

Rozdíl mezi pracovním nebezpečím a rizikem v souvislosti s BOZP
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference