Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Pozor! Strategie nutného zla přináší příznaky nebezpečného pracoviště

27. 5. 2017
Zpět

Už jste slyšeli v BOZP o Strategii nutného zla? A věděli jste, že pokud nastolíte tuto strategii, může to ve vaší firmě vyvolat příznaky nebezpečného pracoviště? Měli byste být velmi na pozoru, protože pokud Strategii nutného zla používáte, dříve či později to zásadně ovlivní vaše podnikání. A je jedno jestli jste živnostník a nebo máte zaběhlou firmu se zaměstnanci. Možná ale používáte tuto strategii aniž byste o tom věděli, tzv. nevědomky. Jak to zjistit? A co vlastně znamená Strategie nutného zla? To vše vám prozradíme v tomto článku.

Mnozí vnímají BOZP jako nutné zlo, tedy jako něco, co je otravuje v jejich podnikatelské činnosti nebo při pracovním výkonu. Mluvíme zde nejen o zaměstnancích, ale zejména o zaměstnavatelích. Právě na nich totiž nejvíce závisí, jaká bude úroveň bezpečnosti na pracovišti. Právě oni jsou těmi, kdo by měl jít příkladem, a kdo by měl působit zároveň jako preventivní a kontrolní orgán. Místo toho se ale snaží nastolit bezpečnostní anarchii, tedy tzv. Strategii nutného zla, a raději snáší příznaky nebezpečného pracoviště.

Co je Strategie nutného zla

Co je nutné zlo asi není třeba vysvětlovat. Zkrátka jde o něco, co člověk vnímá jako nutnost, kterou považuje za zlo, a to i v případě, že se o zlý úmysl nejedná. Strategie nutného zla znamená v BOZP dlouhodobé negativní smýšlení podnikatele, firmy nebo zaměstnance o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Jedná se o silně nakažlivou, nicméně léčitelnou, psychickou chorobu. Pro nakaženého jedince nebo celý kolektiv představuje BOZP naprostou zbytečnost, která nemá v jeho profesním životě místo. A to i přesto, že jemu a jeho blízkému okolí hrozí riziko závažného pracovního úrazu nebo havárie. Pokud se takový člověk rozhodl bojkotovat bezpečnost práce nebo dlouhodobě podvádí v dodržování zákonem stanovených povinností, nastolil tzv. Strategii nutného zla, která je v moderním podniku nežádoucí.

Jak funguje Strategie nutného zla

Strategie nutného zla v BOZP funguje naprosto jednoduše. Někdy je o bojkot zákonných požadavků, ale většinou jde spíše o dlouhodobé podvádění a nerespektování bezpečnosti práce.

Z dlouhodobého hlediska to funguje tak, že zaměstnavatelé:

Na druhou stranu zaměstnanci:

Následky Strategie nutného zla

Prvním následkem Strategie nutného zla v BOZP jsou tzv. příznaky nebezpečného pracoviště. Ty spočívají především v tom, že na pracovišti se začnou potenciální rizika měnit v pracovní úrazy, případně v havárie. Ty se zaměstnavatel snaží zpočátku skrývat, nicméně to nelze do nekonečna. Menší úrazy se zaměstnavatelům skrýt částečně povede, většinou po dohodě se zaměstnancem, kterého odškodní osobně.

Podstatně horší situace nastane ve chvíli, kdy se stane závažná havárie, pracovní úraz nebo dokonce úmrtí zaměstnance při výkonu práce. V takovém případě se zcela zhroutí nejen samotná Strategie nutného zla, ale několik životů na jednou. Nejenže zaměstnavatel bude mít hodně co vysvětlovat úřadům a policii, ale také zaměstnanec přijde o případné odškodnění nebo náhradu z pojištění. Přečtěte si například článek Nedodržování bezpečnosti práce vás může vyjít draho.

Jak nezabřednout do Strategie nutného zla v BOZP?

„Pokud si nevíte rady, jak s BOZP začít a jak nastavit pravidla dle zákonných požadavků, můžete využít naše BOZP služby na míru.“

Pozor! Strategie nutného zla přináší příznaky nebezpečného pracoviště
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference